Рекомендації – знімні протези

Клініка авторської стоматології лікаря Деркача І. «Діодент»
вул..Київська, 7Д
м.Тернопіль
тел. (067)7698113
www.diodent.com.ua

Рекомендації пацієнтам зі знімними протезами
Користування зубними протезами на початковому етапі може мати певні незручності, пов’язані з періодом адаптації пацієнта до нової конструкції в ротовій порожнині. Період, протягом якого відбувається повне звикання до знімного зубного протеза, коливається в межах від 5 до 30 днів. Цей період супроводжується неприємними явищами, такими як нудота, підвищене виділення слини, нечіткість вимови. Під час користування знімними протезами знижуються також смакові та тактильні відчуття. Перелічені незручності бувають особливо вираженими у пацієнтів, що користуються знімними протезами вперше.
На термін адаптації впливає наявність чи відсутність больових відчуттів. Звичайно, через деякий час після одягання нового протеза, частіше за все в кінці першої доби, може з’явитись біль під протезом при розмові чи прийомі їжі. При появі таких явищ потрібно негайно звернутись до Вашого лікаря.
Якщо протягом доби Ви з тієї чи іншої причини не в змозі з’явитись до лікаря, а користування протезом викликає сильний біль, його необхідно зняти. Але за кілька годин до прийому у лікаря Ви повинні одягнути протези, це дозволить лікарю чітко встановити проблемну ділянку та провести корекцію протеза. Корекція може проводитись від 2 до 9 разів, до повного зникнення больового відчуття.
Якщо Ви користуєтесь повними знімними протезами одночасно на обидві щелепи, процес накладання та знімання протезів не викликає особливих труднощів, однак слід дотримуватись певної послідовності, одягаючи спочатку нижній, а потім верхній протез. Знімати необхідно у зворотному порядку: спочатку верхній, а потім нижній протез.
Для прискореного покращення вимови рекомендують розмовляти або читати вголос.
Щоб скоротити період адаптації у перші 5—7 діб, протези краще залишати вночі в порожнині рота, попередньо почистивши їх перед сном, вранці процедуру очистки потрібно повторити. У подальшому – в нічний період протези рекомендують зберігати у слабкому содовому розчині, попередньо обробивши їх за допомогою спеціальних таблеток для очистки протезів та щітки з пастою.
Для догляду за ротовою порожниною і слизівкою використовують спеціальні еліксири та ополіскувачі. Для покращення фіксації використовують адгезивні креми, які покращують прилипання протеза до слизової оболонки. Загальні правила дотримання гігієни ротової порожнини залишаються незмінними: очистка щіткою з пастою після кожного прийому їди, використання ополісківачів, при наявності зубів – гігієнічна чистка 2 рази на рік.
Протягом перших 2-4 діб користування протезами слід вживати тільки м’яку їжу, оскільки тверді продукти можуть викликати дискомфорт і навіть біль. В подальшому, поступово адаптувавшись і привикнувши до протезів, можна поступово переходити до звичних продуктів харчування. Після прийому їжі протези необхідно зняти та промити проточною водою, а ротову порожнину прополоскати.
При користуванні знімними протезами старайтесь уникати надмірно твердої їжі і падіння протезів – це може призвести до їх поломки. У разі виникнення проблем чи поломк протеза звертайтесь до Вашого лікаря, нів’якому разі не старайтесь підкоректувати чи поремонтувати протез самостійно!
Найскладніше протезування у світі – це протезування знімними протезами, оскільки відсутня чітка, надійна фіксація зубів уротовій порожнині,а вся нагрузка від процесу жування передається на ніжну слизівку. Тому позитивний результат протезування знімними протезами напряму залежить від тісної співпраці «лікар-технік-пацієнт», а найбільше – від Вашого терпіння та бажання користуватися цими протезами! Альтернативою знімного протезування при відсутності зубів є протезування на імплантах, але ціна цього протезування у нашій країні, нажаль, доступна далеко не кожному пацієнту-пенсіонеру…